Lem dla dzieci i dorosłych. Spotkanie z Rafałem Kosikiem

 18 października w Sopotece odbyło się spotkanie autorskie z Rafałem Kosikiem –  pisarzem science fiction, publicystą i scenarzystą, który w swojej prozie łączy fantastykę socjologiczną z elementami sensacji i horroru. Opublikował liczne opowiadania (m.in. w „Nowej Fantastyce” i magazynie „Science Fiction, Fantasy & Horror”). Przez swoje książki Rafał Kosik nawiązuje dialog z tradycją literacką reprezentowaną przez takich mistrzów jak Stanisław Lem. Jest autorem znanym szczególnie młodzieży dzięki książkom z serii „Felix, Net i Nika”. Seria sprzedała się w nakładzie przekraczającym 1 400 000 egz. W przygodach tytułowych bohaterów pojawiają się nie tylko staroświeckie duchy, ale także nowoczesny program sztucznej inteligencji i zwariowane wynalazki. Książki te są pełne humoru. Felix, Net i Nika rozwiązują kolejne zagadki, podróżują w czasie, konstruują przedziwne urządzenia, ale też zderzają się z gimnazjalną rzeczywistością: walczą ze szkolnym gangiem wyłudzającym pieniądze, stykają się z problemem narkotykowym, dotykają ich pierwsze młodzieńcze uczucia. W nowej podstawie lektur książka Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi jest lekturą w szkole podstawowej.

Podczas rozmowy autor opowiadał o wielu kwestiach związanych z warsztatem pisarskim i z fantastyką. Udzielał wskazówek, jak czytać Lema, od czego zacząć i dzielił się własnym doświadczeniem związanym z twórczością mistrza polskiej fantastyki. 

Licznie przybyła publiczność (również ta nieco młodsza) włączała się do rozmowy, a internauci przed komputerami uczestniczyli w spotkaniu dzięki transmisji online, którą można znaleźć tutaj


Komentarze

Popularne posty