Lem niejedną ma okładkę.

Mówi się, by nie oceniać książki po okładce, ale czy jest to możliwe? Czy okładka książki nie jest drogowskazem interpretacyjnym, który może otworzyć nowe perspektywy odczytania dzieła? Czy wprost przeciwnie, zbyt wyraziste, oczywiste okładki jedynie zawężają pole interpretacyjne? 

Na te i wiele innych pytań odpowiedzi szukaliśmy na spotkaniu z Przemkiem Dębowskim – grafikiem, wydawcą, redaktorem, absolwentem edytorstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Przemek Dębowski był naszym gościem w „Fantastycznej bibLEMtece”, ponieważ to dzięki jego projektom powieści Stanisława Lema dostały drugie życie. Grafik jest autorem okładek wznowień Lema Wydawnictwa Literackiego. 

Spotkanie poprowadziła Dagny Kurdwanowska, nim jednak rozmowa się rozpoczęła, to Przemek Dębowski wygłosił prelekcję dotyczącą różnych okładek do książek autora „Solaris”, które ukazywały się w latach 60.–90. w różnych częściach świata. 

W ostatniej chwili formuła spotkania została zmieniona – niestety grafik nie mógł przyjechać do Biblioteki, jednak połączyliśmy się z nim online, a zgromadzone w Sopotece osoby mogły oglądać spotkanie na rzutniku. 

Rozmowę z Przemkiem Dębowskim można znaleźć tutaj

Komentarze

Popularne posty